Vaše životní situace zásadně ovlivňuje dispozici vašeho bytu

posted in: Nezařazené | 0

Původní stav

Na příkladu jednoho staršího pražského bytu, bychom vám rádi ukázali, že co potřeba obyvatele to originál. Člověk koupí byt v různé etapě svého života a tudíž má i různé požadavky na jeho novou podobu.

 

 

 

Varianta pro dva

V dnešním trendu velkých otevřených prostor, je toto řešení velmi příjemné, poskytuje komfortní bydlení pro dvě osoby. Počítá se s demontáží všech vnitřních příček.

Největší změna je hned za vstupem do bytu. WC je pootočeno o 90 stupňů, protože v původní variantě bylo velmi mělké a osazením závěsného WC ještě pár cm ubyde. Vedle instalační šachty může být úzká skříňka na toaletní či úklidové prostředky. Koupelna překvapí svou prostorností a hlavně oknem.  Za dveřmi je vpravo úzká skříňka či poličky. U okna je velká deska s umyvadlem a skříňkou pod. Na protější straně pak velký sprchový kout a pračka, schovaná za dveřmi či roletou.

Z chodby se vstupuje dveřmi posuvnými do pouzdra, do hlavního obytného prostoru. Vlevo podél stěny je menší kuchyňská linka, v prostoru pak jídelní stůl. Vedle francouzského okna je prostorná sedací souprava, ve výklenku vedle nosné zdi pak TV.

Kolem knihovny se prochází do ložnice. Zde je dvojlůžko a pracovní kout pro příležitostnou práci. Veškeré úložné prostory jsou v prostorné šatně.

 

Varianta pro rodinu 1

Dětský pokoj, ložnice, obývací pokoj spojený s kuchyní a koupelna s vanou. Tak většinou zní požadavek na rodinné bydlení.

„V této variantě jsme se snažili využít poměrně temný kout na konci chodby. Navrhli jsme zde proto kuchyň. Toto řešení předpokládá čerpání odpadních vod do stoupaček malým domácím čerpadlem a vedení odpadu i vody v podhledu. Na první pohled se to může zdát komplikované, za zkušeností však vím, že to funguje bez problémů“ popisuje svoje řešení Tomáš.

Koupelna s WC jsou řešeny stejně jako v předchozí variantě. Jen místo sprchového koutu je prostorná vana a pračka našla své místo pod deskou umyvadlové skříňky.

Chodbou se projde do hlavní obytné místnosti, kde je kuchyňská linka vpasovaná mezi nosný sloup a obvodovou zeď bytu. Jídelní stůl navazuje na kuchyňskou linku. V rohu u oken je sedací souprava, naproti sestava pro TV, knihovna.

Vedle koupelny vznikly dva stejné pokoje, z nichž jeden může být ložnice, druhý dětský pokoj. V obou dvou jsou hlavní úložné prostory navrženy přes celou vstupní stěnu.

 

Varianta pro rodinu 2

Druhé rodinné řešení je méně technicky náročné. WC je opět pootočeno, kvůli prostoru. Následuje koupelna s velkým sprchovým koutem a prostorným umyvadlem. Pračka má místo ve výklenku za koupelnou, zde může být zakryta roletou či dveřmi.

Posuvnými dveřmi se prochází do obývacího pokoje a kuchyně. Kuchyňská linka je menší, na úložný prostor je využita též nika vedle WC a za pračkou. Jídelní stůl pro 4 osoby je v blízkosti francouzského okna.

V obytném prostoru se vedle menší sedačku vešel pracovní koutek.

Do pokojů se prochází přes šatnu, která tvoří hlavní úložný prostor bytu. Pokoje, které jsou v tomto bytě opravdu malé, tak mohou být lépe využity.

 

Varianta investice – studentský pronájem

„Poměrně často se setkáváme též s byty, které zákazník koupí jako investici. Buď navrhujeme jejich využití na pronájem a nebo, po několika letech pronájmu změnu pro vlastní bydlení“ říká Tomáš. V poslední variantě je proto vidět využití bytu pro studentský pronájem. Jsou zde 3 samostatné pokojíky a společná kuchyň.

Koupelna je menší, pouze se sprchovým koutem. Pračka je umístěna v kuchyňské lince.

Do každého pokojíku se vešla postel, skříň a pracovní stolek. Na chodbě je pak skříň na úklidové prostředky apod.

 

 

Tomáš ještě doplňuje: „ Velké debaty vedeme v těchto typech bytů o silné trubky ústředního topení v koupelně. Někdo by je nejraději zazdil, bývá od nich vedro. Někdo místo nich požaduje topný žebřík, což je technicky nemožné. Jinému zase vyhovuje velké teplo, které vydávají, ale nevyhovuje jejich vzhled. I ve navržených variantách se s nimi dá pracovat různě, vždy je to na konkrétním požadavku uživatele.“

 

Jak je vidět, důkladné zamyšlení se nad způsobem, jakým budeme byt využívat, se rozhodně vyplatí.